Szent Luca
Szent Luca (vagy Lúcia) Kr.u. 283 és 304 között élt vértanú. Az ötödik századtól kezdve tisztelik a keresztények. Ünnepnapja december 13.-a. Ennek oka, hogy Gergely pápanaptárreformjáig ez a nap volt az év legrövidebb napja, amit a tél közepének tekintettek. Neve a latin Lux, vagyis fény szóból származik.
Szent Luca életének legendája az 5-6. században keletkezett. Eszerint Szent Luca egy előkelő sirausai család sarjaként valamikor 283-ban látta meg a napvilágot. Ez a város akkoriban a legjelentősebb szicíliai település volt. Gyermekkoráról nem maradt fenn forrás. A legenda szerint Cataniaba, zarándokútra kísérte súlyos beteg édesanyját. Miután anyja meggyógyult, Lucának álmában Szent Ágota, cataniai vértanú jelent meg, aki Lucát a húgának nevezte. Megkérdezte tőle, hogy mégis miért zarándokolt el idáig, mikor a saját hitével is meggyógyíthatta volna édesanyját. Szent Ágota azt is elmondta Lucának, hogy a szüzessége és a hite jutalma gyanánt, Siracusa, Cataniahoz hasonló dicsőségben fog részesülni.
Miután hazatértek, Luca kérésére megígérték neki, hogy - bár van vőlegénye - nem fogják férjhez adni. Emellett Luca a hozománya felett is szabadon rendelkezhetett. Ezt a vagyonát Luca elkezdte szétosztani Siracusa szegényei között. A vőlegénye (egy fiatal pogány) viszont neheztelt, rá, amiért Luca elállt a házasságtól és így nem kapta meg a hozományt. Azért, hogy bosszút állhasson a lányon, feljelentette és kereszténység vádjával Paschasius bíró elé vitték. A bíró megparancsolta Lucának, hogy áldozzon az isteneknek. Luca, viszont ezt válaszolta: ,,Egy áldozat van, ami tetszik Istennek, és ez a szegényeken való segítés. Mivel már semmim sem maradt, magamat adom oda.''. Paschasius erre így felelt: ,,Ilyesmit a magadhoz hasonló, ostoba keresztényeknek mondj, de ne nekem, mert én a Császár törvényére vigyázok!''. ,,Tartsd hát magadat a császárod törvényéhez - válaszolta Luca -, én meg szívem Urának, Jézus Krisztusnak a törvényéhez tartom magam. Te féld a császárodat, én az én Istenemet félem. Keresd uradnak kedvét, én pedig arra törekszem, hogy Krisztus előtt legyek kedves. Tedd, ami neked jólesik, de én azt teszem, amiből üdvösségem támadhat!''
E rövid szóváltás után Paschasius nyilvánosházban akarta megbecsteleníttetni Lucát, aki ezt felelte a fenyegetésre: ,,Ezzel a testet nem tudod beszennyezni, mert az csak úgy lesz tisztátalan, ha az akarat beleegyezik. Ezért még ha el is veszed erőszakkal testem tisztaságát, akaratomat erre nem tudod rávenni. Mire vársz? A testem kész a kínra!'' A lány teste, ezután olyan nehézzé vált, hogy képtelenek voltak elmozdítani. Végül, amikor feladták ebbéli törekvésüket, kínozni kezdték Lucát, viszont kegyetlen és változatos módszerek ellenére nem tudtak fájdalmat okozni neki. A kínzások közben Luca folyamatosan imádkozott.
Legvégül Paschasius parancsára egy karddal átdöfték Luca torkát, azonban a jelenlévők nagy megrökönyödésére, a leány nem halt bele a sérülésébe. Még átszúrt torokkal tanította a népet és mindaddig életben maradt, amíg egy paptól megkapta az utolsó kenetet.
Szent Luca és szent Ágota életében meglehetősen sok a hasonlóság. Például Szent Ágotát is rá akarták venni, hogy áldozzon a pogány isteneknek. Furcsamód kettejük között szoros kapcsolat volt, hiszen a legenda szerint Szent Ágota jelent meg Luca álmában, majd térítette jó útra. A középkorban leginkább közkedvelt szentek között volt és ekkor alakult ki az ünnepe is, amely ünneplés szokásaiban jelen vannak pogány elemek is. December 13.-a jövendölés, a jövő évi időjárás és a termés megjóslásának a napja lett. Ezek mellett Luca legendájából költők, írók és egyéb művészek is ihletet merítettek. Szent Luca a bűnbánó utcanők, a szembetegek és vakok, valamint a hegyes szerszámokkal dolgozók védőszentje.