Fülöp Mountbatten
2021. április 9-én, 99 éves korában halt meg Erzsébet angol királynő férje Fülöp Mountbatten. Görög és dán hercegként kezdte életét és a Windsor-ház tagjaként hunyt el 73 év házasélet után. Szintén 73 éven keresztül viselte az Edinburgh Hercege címet és 68 évig volt Az Egyesült Királyság Uralkodójának hitvese. Nagy sportrajongó hírében állt, ő segített bizonyos fogathajtási szabályok kidolgozásában, emellett több mint 780 szervezetnek volt a tagja. Még díjat is neveztek el róla. A brit királyi család legidősebb férfi tagja volt. 1952-től 2017-es visszavonulásáig több, mint 22 000 eseményen vett részt és majdnem 5 500 önálló beszédet tartott. Ezek alapján elmondható róla, hogy egy igen aktív és produktív tagja volt a királyi családnak.
Fülöp Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg 1921. június 10-én született a görögországi Korfuban, András görög királyi herceg és Aliz battenbergi hercegnő gyermekeként. Családja, a Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg-ház görög és dán királyi család. 18 hónapos korában üldözték el őt és családját a görögök egy brit hadihajón menekítették ki egy narancsos ládában. Emiatt Fülöp, bár Görögországban született, mégsem lehetett a görög az anyanyelve, ahelyett megtanult németül, angolul és franciául. Először a család Párizsba menekült, ahol Fülöp a The American School of Paris in Saint-Cloud-ban kezdte meg tanulmányait. 1936-tól a skóciai, kemény szigoráról híres Gordonstounban tanult tovább, ahol állítása szerint férfit faragtak belőle.
Gordonstouni tanulmányai befejezésével 1939-ben belépett a dartmouth-i Brit Királyi Haditengerészeti Akadémiára, amit 1940-ben a Legjobb Kadét cím megszerzésével végzett el. A második világháború alatt aktív állományban volt, beosztották a HMS Ramilles csatahajóra. 1940 októberéig viszonylag eseménytelenül telt karrierje, néhány konvoj kísérésénél nem vett részt nagyobb feladatban. Aztán októberben a HMS Valiant fedélzetén vett részt a szerencsétlen kimenetelű krétai csatában. A Matapan-foki csatában megmentette a Valiantot a bombázásoktól. Nem sokkal ez után az RMS Empress of Russia-ra osztották be, ahol kazánfűtőként szolgált.
1942-ben Portsmouthban elvégezte a tiszti tanfolyamot és hadnaggyá léptették elő. Júniusban, a HMS Wallace fedélzetén részt vett a szicíliai partraszállásban, majd júliusban főhadnaggyá léptették elő. Októberben, 21 éves korában pedig kinevezték a Wallace elsőtisztjévé. 1944-től a HMS Whelp fedélzetén szolgált, jelen volt a tokiói japán fegyverletételnél. 1946-ban vezényelték vissza Angliába és oktatóként kezdett szolgálni a HMS Royal Arthur iskolában.
Későbbi házastársasával, Windsor Erzsébettel 1939-ben ismerkedett meg, amikor VI. György családjával együtt ellátogatott Dartmouth-ba, a tengerészeti akadémiára. A fiatal hercegnőt lenyűgözte a stramm tengerész és hamarosan levelezésbe kezdtek. Nem sokkal később Fülöp már szívesen látott vendég volt a királyi családnál. 1946-ban kérte meg Erzsébet kezét a királytól, aki igent mondott, de a hivatalos bejelentéssel, jogi aggályok miatt a következő évig várni kellett. Fülöp német és egyéb európai származása igen kellemetlen fényt vetett rá és a Windsor családra is. Emiatt 1947. február 28-án Fülöp lemondott minden korábbi rangjáról, igényérő és az anglikán vallás, valamint a Mountbatten név felvétele után kinevezték a térdszalag-rend lovagjává és eljegyezhette Erzsébetet. Az eljegyzésre július 10-én került sor.
Az esküvő előtt egy nappal, 1947. november 19-én VI. György Fülöpnek adományozta a ,,királyi fenség" megszólítást, valamint Greenwich bárójává, Merioneth grófjává és Edinburgh hercegévé tette. Az esküvőt a Westminster apátságban, november 20-án tartották és rádión közvetítették. Világszerte 300 millióan hallhatták. Fülöp nővérei nem lehettek jelen az esküvőn, ugyanis férjeik tagjai voltak a náci pártnak. Fülöp és nagybátyja minden igyekezete ellenére a házasság matrilineáris volt, ami igen kellemetlenül érintette Fülöpöt úgy, mint a Mountbatten családot. Az újdonsült királyi pár beköltözött a Clarence-házba, ittlétük alatt született első két gyermekük Károly és Anna.
Ezek után, a király rossz egészsége miatt, Fülöp és Erzsébet átvállalták a domíniumok meglátogatását. Sokan feltételezik, hogy György ezzel a körúttal akarta felkészíteni a párt, leendő szerepükre, uralkodókként.
VI. György, 1952-ben bekövetkezett hirtelen halála nem várt feladatokat ruházott az újdonsült uralkodói párra. Uralkodóként Erzsébetre hárult a feladatok nagy része, ezért Fülöp szeretett volna minél inkább neje segítségére lenni és támogatni uralkodását. Erre lehetősége is volt, ugyanis ő kapta feladatul a koronázás megszervezését. Komoly harcok árán érte el, hogy modernizálva, a televízió közvetítésével kerüljön megrendezésre az esemény. A koronázás után egészen 2017-ig fontos közszereplő volt és élete végéig a királynő támasza.
Világszerte lelkes sportemberként ismerték, lévén Erzsébet mellett ,,másodhegedűs" volt jutott ideje, hogy hobbijainak áldozzon. Megtanult repülőt vezetni és amikor csak tehette, élt is tudásával. Nem egyszer előfordult, hogy utazások alkalmával ő vezette a repülőgépet. Emellett a 40-es évektől 1971-ig aktív lovaspóló játékos volt. 1964-től 1986-ig a Nemzetközi Lovas Szövetség elnöke volt.
Miután csuklótörése miatt felhagyott a lovaspólóval, fogathajtásba kezdett és igen szép eredményt ért el. Csak a 70-es években hatszor indult világbajnokságon és háromszor Európa-bajnokságon. Négyesfogathajtó világbajnokságokon háromszor szerzett bronzérmet - ebből kettőt Magyarországon - és egyszer aranyérmet. Európa-bajnokságon egy bronzérmet szerzett.
Egészsége kilencven éves koráig szinte tökéletes volt, aztán 2011-ben mentőhelikopterrel szállították el Sandringhamből és koszorúér műtétet végeztek el rajta. Ezután szinte évente volt valami komolyabb egészségügyi problémája, de mégis korához képest aktív életet élt. Például 2012. május 12-én készült egy kép, amelyen a 91 éves Fülöp a Royal Windsor Horse Show-on maga emelt ki egy 5 kilogrammos akkumulátort egy autóból.
A Buckhingham-palota 2017. májusában tett bejelentésében közölte, hogy Fülöp visszavonul a közélettől. 2017. augusztusában jelen volt a királyi haditengerészet felvonulásán, ez volt az utolsó esemény, amelyen részt vett. Fülöp 2021. április 9-én, Windsorban hunyt el.
Fülöp életműve példaértékű abból a szempontból, hogy a hátrányokat, hogyan lehet kihasználni és hogyan teljesedhetünk ki bizonyos visszásságok mellett. Fülöp helyzete bizonyos szempontból hátrányos volt, hiszen másodikként kellett élnie felesége mellett, így egy ,,uralkodói szerepcsere" alakult ki. Ezt tudomásul véve Fülöp elfogadta szerepét és véleményem szerint tökéletesen helyt állt, mint az Egyesült Királyság uralkodójának hitvese.